DOBRÉ VĚDĚT

Příprava na vaginální porod po císařském řezu (VBAC)

Možnosti porodu po císařském řezu

V Česku bohužel v tuto chvíli není sjednocený přístup v péči a podpoře žen v cestě za VBAC. V některých porodnicích se ženy setkávají s podporou nejen po jednom císařském řezu, ale dokonce i dvou či třech, jinde se strašením a odrazováním.

Po porodu císařským řezem je možné další porod vést buď opakovaným císařským řezem, který je v tomto případě plánovaný, nebo se rozhodnout pro vaginální porod a k císařskému řezu přistoupit až ve chvíli, kdy potenciálně dojde ke komplikacím.

Jednou císař, vždycky císař…

… akorát, že vůbec. RCOG udává, že úspěšnost vaginálního porodu po jednom císařském řezu je u žen, které jsou vhodnými kandidátkami, 72 až 75 %. Po dvou sekcích jsou čísla velmi podobná. VBAC je nejen možný, ale pro většinu žen bezpečný způsob porodu a zaslouží si odpovídající podporu, pokud se pro něj žena rozhodně.

U nás v roce 2021 ze všech žen, které za sebou císařský řez měly, vaginálně porodilo pouze 27,2 % z nich. Bohužel nejsme schopni vyčíst, jak velká část žen se o VBAC pokusila a kolik z nich se rozhodlo rovnou pro plánovaný císařský řez.

V aktuálních datech jsou vidět marginální rozdíly na úrovni jednotlivých porodnic. Zatímco v některých prakticky není možné po císařském řezu porodit vaginálně, jinde je to absolutně normální a podporovaná možnost doložená vysokou úspěšností odpovídající zahraničním datům.

Kde hledat data

Některé porodnice publikují aktuální data o porodech na svých sociálních sítích či webových stránkách. Požádat o ně můžete i prostřednictvím e-mailu zaslaného primáři oddělení.

Volně dostupná data naleznete v databázi NZIP, kterého můžete požádat také o jejich interpretaci. Přehledné datové přehledy mapující situaci v českých porodnicích také každý rok vydavá organizace APODAC.

Výhody vaginálního porodu po sekci

Pro mnoho žen je vaginální porod po předchozím císařském řezu či řezech možností, která jim dává šanci prožít porod podle jejich přání a třeba i zahojit předchozí nehezký porodní zážitek.

Vaginální porodu po předchozím císařském řezu přináší řadu výhod.

  • Císařský řez je spojen s vyšším rizikem infekce či poranění orgánů – nejčastěji močového měchýře či ostatních pánevních struktur, jako je střevo nebo močovod.

    Císařský řez s sebou nese také rizika vyplývající z aplikace anestezie a dalších léků, které mohou ovlivnit poporodní adaptaci miminka.

    S každým dalším císařským řezem statisticky rizika stoupají.

  • Císařský řez je velká břišní operace, při které dojde k narušení až 7 vrstev tkáně – od kůže až po děložní stěnu. Po zákroku zůstává na těle několik jizev, které mohou v dalším životě ženě způsobit řadu potíží.

    Hojení po císařském řezu probíhá v několika fázích a může trvat i mnoho měsíců. Jizva s sebou v prvních týdnech nese riziko infekce, v okolí jizvy vznikají srůsty a adheze. Ženy často potřebují specializovanou péči fyzioterapeutky.

    Oproti tomu vaginální porod je pro ženu šetrnější a bezpečnější způsob, přestože s sebou také nese rizika poranění. Nejlepší prevencí poranění je spontánní začátek porodu, vertikální polohy, pohyb, porod bez intervencí či řízeného tlačení a nahřívání hráze.

  • Mnoho žen popisuje VBAC jako posilující a transformační zážitek, který jim dodává sebevědomí a sílu. Šance na úspěšný vaginální porod je vysoká a rozhodně stojí za to se o něj alespoň pokusit. Ostatně, císařský řez je možné provést vždycky.

  • Pokud po porodu nenastanou komplikace, miminko může být okamžitě u matky a prožít nepřerušovaný několikahodinový bonding. Kontakt kůže na kůži pomáhá miminku s poporodní adaptací, termoregulací, snižuje míru stresu a pomáhá nastartovat kojení.

    Díky okamžitému kontaktu s miminkem jsou ženy více sebevědomé v péči o dítě, lépe funguje první zamilovávání a navázání vztahu s dítětem.

  • Během vaginálního porodu mají miminka šanci zažít tzv. hédonický stres, který je velmi žádoucí pro jejich následnou poporodní adaptaci. Ten vzniká při děložní činnosti a průchodu miminka porodními cestami.

    Aby se tyto mechanismy aktivovaly, stačí i pár hodin děložní činnosti. Proto je pro miminko většinou prospěšné, pokud porodní proces sám začne a alespoň nějakou dobu běží.

    Během císařského řezu existuje riziko poranění miminka během operace, dochází mnohem častěji k separaci od matky, negativní vliv může mít také anestezie a medikace použitá při operačním výkonu.

  • Císařovny jsou v otázce kojení bohužel stále ohroženější skupinou. Při odchodu z porodnice bylo v roce 2023 plně kojených 66 % dětí narozených plánovanou sekcí a 61 % dětí narozených akutním císařským řezem. U spontánního vaginálního porodu to bylo 79 % (NZIP). 

    Po císařském řezu v českých a slovenských porodnicích stále probíhá separace novorozence a matky, někde není podporován bezprostřední bonding a není možnost nepřetržitého kontaktu po porodu.

    Oproti tomu vaginální porod bez komplikací na straně ženy či dítěte umožňuje okamžitý bonding a brzký start kojení. Hormony vyplavené po spontánním porodu perfektně pomáhají v rozjezdu laktace.

    Ženy jsou většinou pár hodin po porodu schopné chodit a plně se starat o miminko. V kojení je nelimituje ani bolestivá rána na bříšku.

  • Císařský řez má přímý vliv i na vaše další těhotenství. Pokud si přejete velkou rodinu, je výhodné se dalším císařským řezům vyhnout kvůli zvyšujícímu se riziku komplikací pro vás i vaše miminka.

    Někteří lékaři po dvou či třech sekcích ženám výrazně nedoporučují další těhotenství, protože další operace by mohla být příliš riziková. Neplatí to ale plošně, jsou ženy, které za sebou mají třeba i pět císařských řezů a všechny proběhly v pořádku.

    Jizva na děloze představuje riziko i pro vaše miminko. Je zde vyšší šance na problémy s placentou, riziko uhnízdění embrya přímo v jizvě po císařském řezu či defektů na jizvě (tzv. děložní niche).

„Vaginální porod po císařském řezu je krásnou a bezpečnou cestou, jak znovu důvěřovat svému tělu. Přináší rychlejší zotavení, hlubší spojení s miminkem a pocit vnitřní síly. Každý porod je nová naděje, nový začátek.“

Bc. Anna Fančovičová, porodní asistentka

Jak zvýšit šanci na úspěšný VBAC

To, jestli bude vaginální porod po předchozím císařském řezu úspěšný, závisí na mnoha faktorech. Některé, jako je například zdravotní stav ženy či miminka, ovlivnit spíše nemůžeme a opakovaný císařský řez je v jejich případě opodstatněnou volbou.

Spoustu z nich ale ovlivnit můžeme a díky tomu zvýšit šanci na úspěšné VBAC.

  • Výběr porodnice je naprosto zásadní v případě každého porodu. Dovolíme si ale tvrdit, že v případě pokusu o VBAC je ještě o trochu důležitější.

    Při výběru místa porodu se ptejte na konkrétní data. Jakou úspěšnost daná porodnice při VBAC má? Jaká mají kritéria při výběru vhodných kandidátek pro TOLAC? Co dělají pro to, aby ženy měly nejvyšší možnou šanci porodit tak, jak si přejí? Vyvolávají porod při předchozí sekci? A tak dále.

    Své otázky můžete směřovat buď na primáře oddělení, gynekology či porodní asistentky, které v dané porodnici působí. Velmi cennou zkušenost vám může předat také dula, která ve vámi vybrané porodnici doprovází své klientky a dokáže situaci zhodnotit i z druhé (a více nezávislé) strany.

    Pokud je to možné, navštivte porodnici osobně a požádejte o prohlídku porodních sálů. Jejich vybavení vám může napovědět, jakou péči při porodu dané pracoviště nabízí. Jsou k dispozici pomůcky, jako míče, žíněnky, žebřiny či porodní gauč? Umožňuje porodnice využití sprchy či vany během porodu? Žádná otázka v tomto případě není zbytečná.

    Při vybírání se nebojte navštívit více porodnic a klidně nakonec zvolte tu vzdálenější, pokud je vašim přáním více nakloněna. Bližší porodnici můžete mít v záloze, pokud by porod náhodou postupoval příliš rychle.

  • ️Šanci na úspěšný VBAC zvýšíte kontinuální péčí porodní asistentky, případně doprovodem duly, která má s porody po sekci zkušenost. Může se stát, že budete v těhotenství potřebovat větší míru podpory, ujištění a občasného připomenutí, proč jste si vybrala tuto cestu. Podpora porodní asistentky či duly je v tomto případě nenahraditelná.

    Nepodceňte ani přípravu partnera*ky. Je velmi důležité, aby byl u porodu jen ten, kdo vám věří 
a dokáže vás podpořit ve vašich rozhodnutích. Je vhodné, aby partner*ka byli seznámeni s daty, reálnými riziky a benefity vaginálního porodu po předchozí sekci.

    Seznamte svůj porodní tým se svými očekáváními ohledně porodu formou osobního rozhovoru či pomocí porodního přání. Připravte se společně také na variantu, že porod skončí císařským řezem.

  • Navštivte už v těhotenství gynekologickou fyzioterapeutku a nezapomeňte až do porodu pečovat o svou jizvu po císařském řezu. Je velmi důležité, aby jizva byla dobře zhojená, pružná do všech stran, vyživená a připravená na výkon při porodu.

    Pokud vás trápí předchozí porodní zážitek, nechte si s jeho zpracováním pomoci. Psychickou podporu vám může nabídnout porodní asistentka, dula, psychoterapeutka či psycholožka. Bude skvělé, pokud k dalšímu porodu půjdete s klidnější hlavou a větším sebevědomím.

    Sepište si porodní přání a čtěte či poslouchejte pozitivní porodní příběhy.

    Opečovávejte se a odpočívejte. Pokud máte možnost zajít si na těhotenskou masáž, kraniosakrální terapii či jinou formu rozmazlování, jděte do toho.

    Zůstaňte co nejdéle aktivní. Každá lekce jógy, plavání, procházka či chvilka domácího cvičení vám u porodu skvěle pomůže zůstat ve vlastní síle a poskytnout miminku co nejvyšší šanci se narodit spontánní cestou.

  • Každá zkušená porodní bába vám potvrdí, že 90 % porodu je v hlavě. Nebudeme lhát, když napíšeme, že cesta za úspěšným VBAC je v České republice mnohdy trnitější, než by mohla být. Je proto dobré se obrnit trpělivostí, zůstat odhodlaná a motivovaná.

    Ujasněte si, proč se o vaginální porod po sekci chcete pokusit. Je to samotný prožitek vaginálního porodu? Vnímáte, že je vaginální porod výhodnější pro miminko? Nechcete, aby vás zase po porodu oddělili? Vizualizujte si svou představu a jděte si pro ni.

  • Pokud porodní proces začne sám bez indukce (vyvolání porodu), zásadně se sníží riziko ruptury dělohy a zároveň se zvýší šance na rychlý a úspěšný vaginální porod.

    Přestože není možné 100% ovlivnit začátek porodu, existují ale možnosti, jak tělo hezky na porod připravit a dát mu šanci v termínu porodit. Konkrétní možnosti můžete konzultovat se svou porodní asistentkou či lékařem.

    S tím souvisí i odjezd do porodnice, který by ideálně neměl být příliš brzký. Pokud to jde, cítíte se doma dobře a bezpečně, zkuste v domácím prostředí vydržet co nejdéle.

    Indukce je i v případě TOLAC možná, začíná se však většinou šetrnějšími metodami vyvolání. Důvodem vyvolání porodu by nemělo být pouze překročení termínu 41+3 ani odhad váhy miminka. K indukci by vždy měl být medicínský důvod, ideální je ji konzultovat s vícero odborníky.

  • Největší šanci má porod, který bude běžet svým tempem, v klidu, intimitě, důvěře a lásce. Pokud neexistuje závažný medicínský důvod a není potřeba porodní proces urychlovat z důvodu ohrožení miminka či ženy, je vhodné se intervencím vyhnout.

    I při pokusu o VBAC je možné využít teplou sprchu či vanu, aromaterapii, masáže, rebozo, polohování, hypnoporodní techniky a podobně.

    Snažte se zůstat aktivní, volit vertikální polohy, pohupovat se v pánvi a zkusit být během kontrakcí co nejvíce uvolněná. Je velmi vhodné nahřívat bříško a záda, díky čemuž bude děloha lépe pracovat a porod se urychlí.

    Každou případnou intervenci je potřeba pečlivě zvážit a dopředu znát její potenciální rizika. Zejména použití umělého oxytocinu zvyšuje riziko ruptury dělohy.

  • Pokud důvod pro provedení císařského řezu souvisel se specifiky předchozího těhotenství (např. poloha miminka v děloze – třeba koncem pánevním), šance na úspěšný VBAC je velmi dobrá.

    Je velmi na místě, aby porodní tým znal předchozí porodní příběh ženy a mohl se pokusit předejít opakování stejné situace.

  • Pokud žena už za sebou alespoň jeden vaginální porod má, pravděpodobnost úspěšného vaginálního porodu po sekci je ještě vyšší.

Rizika VBAC

Riziko ruptury dělohy a případného ohrožení života zásadně snižuje spontánní začátek porodu, porodní proces bez intervencí a porodní tým, který ženu po celou dobu porodu sleduje a dokáže tak hbitě reagovat na případné komplikace.

Statistiky i zkušenosti ukazují, že VBAC je pro většinu žen po císařském řezu velmi bezpečnou volbou. Nejčastěji uváděným rizikem v souvislosti s VBAC je ruptura dělohy, která se však vyskytuje velmi vzácně – udává se kolem 0,5 % případů.

Webinář o přípravě na VBAC

Webinář o přípravě na VBAC

Připravte se na VBAC na našem webináři s porodní asistentkou Maruškou Vnoučkovou a podpořte tak rozvoj projektu Císařovnám.

Potenciální kontraindikace k VBAC

Nejčastěji uváděné kontraindikace k vaginálnímu porodu po císařském řezu

  • Vícečetné těhotenství

  • Příliš krátká doba od předchozí sekce

  • Poloha miminka koncem pánevním

  • Odhad váhy miminka nad 4 000 g

  • Výrazně ztenčená jizva po císařském řezu

  • Jiná než horizontální jizva (příčná či “T” řez)

  • Další jizvy na děloze po operacích

  • Potíže s placentou (vcestná, accreta atd.)

Při posouzení toho, zda je žena vhodnou kandidátkou k pokusu o VBAC, se zohledňují různé více či méně relevantní faktory. Velmi závisí na zvyklosti porodnice a konkrétním zdravotníkovi, jak moc bude hledat důvody pro nedoporučení nebo naopak podporu vašeho rozhodnutí.

Nezapomeňte, že máte právo na druhý názor, dostatek informací a čas na rozmyšlenou.

Další zdroje

O tématu VBAC jsme si povídali s odborníky v našem podcastu i v povídacím videu s porodní asistentkou Annou Fančovičovou a lékařkou Kristýnou Leškovou.

Co když to zase skončí císařským řezem

I přes důslednou přípravu se může stát, že bude nutné porod ukončit opět císařským řezem. Ten může nastat už během těhotenství kvůli zdravotním komplikacím nebo během porodního procesu. Toto riziko nejde zcela eliminovat nikdy.

I proto je velmi důležité se v rámci přípravy nachystat i na potenciální císařský řez. Pokud si vyberete respektující porodnici a budete mít u sebe informovaný doprovod, je velká šance, že i další císařský řez nakonec bude pozitivní porodní zkušenost.

Pokud si budete psát porodní přání, nezapomeňte přidat i pár bodů pro případ císařského řezu. Dopředu si také zjistěte možnosti ošetření jizvy v našem Průvodci péčí po císařském řezu. Můžete si také do telefonu uložit kontakty na laktační poradkyně, duly či porodní asistentky, které najdete na naší Mapě laskavé péče.

PORODNÍ PŘÁNÍ PRO CÍSAŘSKÝ ŘEZ

 Nejčastější otázky

  • Ani opakovaný císařský řez rozhodně není neúspěch!

    Je pochopitelné, pokud máte strach z další bolesti, která ze současného pohledu může vypadat jako zbytečná. Vězte však, že pro miminko je velmi výhodné, i kdyby porodní proces běžel jen pár hodin. Už jen to, že si mohlo vybrat den, kdy se narodí a zažilo pár kontrakcí, mu dá do začátku opravdu hodně.

    Šance na úspěšný vaginální porod je překvapivě velmi vysoká a můžete udělat mnoho pro to, aby se VBAC povedl. Ve vhodné, aby váš porodní tým vědět, jak probíhal předchozí porod a proč došlo k akutní sekci, aby se mohlo podobné situaci ideálně předejít.

  • Ano, taková situace umí být velmi nepříjemná a nijak nepomůže vašemu klidu. Pokud jsou vaši blízcí otevření diskuzi, zkuste jim předat veřejně dostupná data o výhodách i rizicích, poslat pozitivní příběhy či výstupy v médiích, kdy se k tématu vyjadřují odborníci.

    Pomoci může také promluva s porodní asistentkou či dulou.

    Pokud to nepomůže, nejspíš nezbývá než s nimi podrobnosti ohledně vašich porodních přání nesdílet a postavit si svůj porodní tým bez jejich účasti. Myslete na to, že je to váš porod, vaše dítě a vaše tělo. Nikdo jiný nemá právo na to vám do porodu zasahovat.

  • V České republice je pár porodnic, které vaginální porod po dvou či třech císařských řezech podporují, pokud jsou k němu vhodné podmínky na straně ženy i miminka. Takový porod většinou vyžaduje velké odhodlání ženy a je vhodné na této cestě mít podporu porodní asistentky či duly.

  • Přestože Česká gynekologická a porodnická společnost tuto variantu v rámci svých doporučení nepodporuje, existují v České republice porodnice, které porod do vody při pokusu o VBAC umožňují. Z jejich zkušeností vyplývá, že takové porody mají mnohem větší šanci na úspěch a ženy si je velmi chválí.

  • Toto jsou velmi specifické situace, které je třeba posuzovat individuálně. Doporučujeme využít práva na druhý názor a konzultovat své možnosti na vícero pracovištích.

  • Rozhodně ne, nenechte si takové myšlenky nasadit do hlavy. Je naprosto na vás, jakou cestu si během svého těhotenství vyberete. Po císařském řezu budete mít v českých porodnicích pravděpodobně na výběr, zda zvolíte pokus o VBAC nebo opakovaný elektivní císařský řez. Informujte se o výhodách a rizicích obou možností a ať už se rozhodnete jakkoliv, vaše cesta je jedinečná a zaslouží si respekt a podporu.

  • Z podstaty věci vám nikdo nemůže nařídit, na jakém místě musíte své dítě porodit. Na druhou stranu v České republice není nastavený systém péče o ženu během porodu v domácím prostředí tak, aby byl bezpečný. Naprosto zásadní je podpora zkušené komunitní porodní asistentky a spolupráce dalších zdravotních složek pro případ, kdy by došlo ke komplikacím vyžadujícím okamžité ukončení těhotenství císařským řezem.

    Vhodnými kandidátkami pro domácí porod jsou fyziologické rodičky, do kterých bohužel císařovny nespadají. Mnohem bezpečnější volbou bude respektující porodnice, která dokáže nastavit péči tak, aby co nejméně narušovala porodní proces a dala tak VBAC co největší možnou šanci.

Může se vám hodit

Máte další otázku ohledně přípravy na VBAC? 
napiste@cisarovnam.cz a my informace na stránku doplníme. 

Obsah této stránky vzniknul ve spolupráci s ženskou lékařkou MUDr. Kristýnou Leškovou a porodní asistentou Bc. Annou Fančovičovou.