DOBRÉ VĚDĚT

Jak podpořit hojení jizvy po císařském řezu

Co je to vlastně císařská jizva?

Jizva po císařském řezu je památkou na velkou břišní operaci, při které bylo na těle přerušeno šest vrstev tkáně.

Císařská jizva je výsledkem hojení rány po porodu císařským řezem. Ve skutečnosti jde o jizvy dvě – jednu na břišní stěně a druhou na stěně děložní.

Jaké metody císařského řezu existují?

Nejčastější metodou provedení císařského řezu je horizontální neboli „bikini“ řez. Různé komplikované stavy mohou ale vyžadovat provedení jiného typu operační metody a tedy i jiného řezu.

  • Jinak také supracervikální transperitoneální řez vede horizontálně v dolním děložním segmentu (asi 3 až 4 cm nad horním okrajem symfýzy). Dnes je tento typ řezu používaný najčastěji, většinou je výsledkem operace krátká jizva mírně obloučkovitého tvaru. Protože se jizva běžně schová pod spodní prádlo, říká se mu také „bikini“ řez.

    Tento typ řezu s sebou nese nižší riziko ruptury dělohy v případném dalším těhotenství a při dalším porodu, zejména při pokusu o vaginální porod po předchozím císařském řezu (VBAC).

  • Nebo také cervikokorporální řez je podélný typ řezu, který se využívá dnes spíše výjimečně, například z důvodu příčné polohy miminka, předčasných porodů, hrozící ruptury dělohy v dolním děložním segmentu nebo při superakutních stavech vyžadujících okamžité vybavení miminka.

    Řez vede od pupíku směrem dolů, děloha je v dalším těhotenství vystavena vyššímu riziku ruptury. Riziko je však stále nižší než u korporálního (klasického řezu), který vede taktéž podélně, ale od pupíku nahoru.

  • Kombinace vertikálního a horizontálního řezu, které na bříšku vytvoří obrácené písmeno „T“, je dnes taktéž spíše raritou. Někteří operatéři ho využívají při poruchách děložní činnosti, případně v situacích, kdy je potřeba zajistit více prostoru pro bezpečné vybavení miminka – třeba u předčasných porodů či při nepravidelné poloze miminka.

    T řez je spojen s poměrně vysokým rizikem ruptury dělohy (RCOG udává riziko až 12 %), proto není vaginální porod po císařském řezu (VBAC) ženám s takovou jizvou doporučován.

PÉČE O JIZVU

První hodiny a dny po císařském řezu

Raný kontakt s jizvou po císařském porodu je nejlepší prevencí vzniku srůstů. Na začátku stačí málo, aby se jizva na těle i na duši začala správně hojit.

  • Ač se to může zdát jako velmi obtížná věc, čím dříve si k nové jizvě najdete cestu, tím více usnadníte její hojení. Už po několika hodinách od operace můžete opatrně položit dlaně na bříško a prozkoumávat, jaké změny v jeho oblasti nastaly. Jemně bříško a podbřišek hlaďte a vnímejte citlivost celé oblasti.

    Nejprve bude jizva překrytá sterilním krytím. Po jeho odstranění se můžete na jizvu podívat. Už navždy bude vaší součástí, je místem, kudy přišlo vaše miminko na svět. Vaše tělo je úžasné, že něco takového dokázalo. Nedopusťte, abyste přes případné výčitky přestala vidět, jak neuvěřitelná jste.

  • Položte dlaně na jizvu a začněte pozvolna dýchat s vědomím, že každý nádech a výdech pouštíte právě do oblasti jizvy. Vědomý dech je nejlepší prevencí vzniku srůstů v jizvě, které mohou způsobit mnoho obtíží – od bolestí zad či kyčlí, problémů s pánevním dnem až po migrény.

    Stejně jako je dech pomocníkem při zvládání porodních kontrakcí či tahů při císařském porodu, bude vaším spojencem i při poporodní rekonvalescenci. Dýchejte kdykoliv, kdy se objeví bolest nebo diskomfort. Při vstávání, přetáčení i zdravotnických úkonech – třeba při vyjmutí močového katetru nebo vytažení stehů. Nádech, výdech a hned vše bude snesitelnější.

  • Bude to bolet, možná se vám zatočí hlava a možná to napoprvé nevyjde. Přesto je důležité zkoušet vstát tak často, jak to jen půjde. Právě včasná vertikalizace je důležitá pro správné hojení jizvy.

    Čím dřív se vám podaří vstát, tím dřív se také budete moci postarat o miminko. Bohužel je stále v mnoha porodnicích běžné, že je miminko po císařském řezu separované od matky. Mnohem lépe se vám bude bojovat o nepřetržitý kontakt, pokud u toho budete stát. Optimální alternativou je pak přítomnost manžela, duly či jiné doprovázející osoby, která vám s péčí o miminko pomůže.

    Pokud se budete chtít posadit, vždy se zvedejte přes bok – nejprve se přetočte z lehu na zádech na bok a zapřením ruky do matrace se vytáhněte do sedu. Druhou rukou můžete jemně zatlačit do podbřišku, aby byl lépe fixovaný. Vstávání přes bok je pro jizvu a břišní svaly mnohem citlivější.

    Při vstávání a následné chůzi vám může od bolesti pomoci také zavinutí bříška do šátku či reboza, které navíc podpoří zavinování dělohy.

  • Jakmile se vám vrátí cit do nohou (po částečné anestezii), zkoušejte je jemně rozpohybovat. Nejprve nohy střídavě pokrčte v kolenou a poté překlopte obě kolena na jednu stranu směrem k matraci a poté na druhou.

    Kdykoliv to půjde, zkuste se na posteli opatrně přetáčet z boku na bok. Jakmile se vám podaří vstát, pokuste se vstávat a ujít alespoň pár kroků tak často, jak to jen půjde.

  • Ať už bonding na sále proběhl nebo ne, navázat na něj můžete při každé další příležitosti. Požádejte personál o vysvlečení miminka a zkoušejte první kojení v kontaktu kůže na kůži. Společné nahaté mazlení je tou nejlepší léčbou bolavé duše po porodu.

    Kojení vám bude pravděpodobně příjemné hlavně vleže, v sedě s kojicím polštářem na bříšku nebo v tzv. fotbalové pozici.

  • Co nejčastěji choďte na malou, ať plný močový měchýř netlačí na čerstvou ránu. To samé platí o pravidelném vyprazdňování a preventivních opatření proti zácpě – dostatek vlákniny a tekutin.

  • Dodržování pitného režimu vám usnadní lahev s brčkem. Každé jedno vstávání bude zpočátku bolestivé, mít po ruce lahev pro vás bude komfortnější.

    Nejlépe pijte čistou vodu, kterou můžete čas od času obohatit vitaminem C pro lepší hojení jizvy – ve formě kapek či šumivých tablet. Skvělý je také kojicí čaj nebo dlouho tažený vývar, který vám dodá potřebné živiny.

    Dostatek tekutin pomáhá také správnému zažívání, které je pro hojení jizvy zásadní.

PÉČE O JIZVU

Od propuštění z porodnice až do konce šestinedělí

V šestinedělí platí jednoduché pravidlo – odpočívat, odpočívat, odpočívat. Po císařském porodu to platí dvojnásob.

  • Co největší přísun čerstvého vzduchu a také sucho jsou nejlepší prevencí rozvoje infekce v ráně, která je nejčastější komplikací, kterou ženy po císařském řezu řeší.

    Jizvu proto často větrejte, při odpočinku nechte podbřišek odkrytý a jizvu ničím nemažte, dokud nebudou venku stehy.

  • Už třetí den po porodu císařským řezem je žádoucí si několikrát denně alespoň na pár minut lehnout na břicho. Nezapomeňte si lehat přes bok a stejně tak se i zvedat.

    Setrvání v této pozici pomáhá se zavinováním dělohy, vede také k protažení oblasti jizvy a břišních svalů. Dýchejte do bříška a do jizvy, pomoci si můžete položením dlaní na potřebné místo.

    Pokud vás bolí bedra, podložte si podbřišek srolovaným ručníkem nebo malým polštářkem, který nedovolí zádům se tolik prohnout. Příjemnější bude si lehat na bříško po kojení.

  • Šátek poskytne bříšku oporu a možnost se do něj uvolnit – a s ním i celou oblast pánevního dna, podbřišku či beder. Podpoří zavinování dělohy a odchod očistek po porodu, do oblasti pánve přinese příjemné teplo a může zmírnit důsledky diastázy a povoleného pánevního dna po porodu.

    Ovinutí bříška vám usnadní také pravidelné vstávání a chůzi, zejména při prvních krátkých procházkách.

  • Další technikou, která pomůže po císařském řezu navrátit citlivost do bříška, je „kopání“ a „ťapkání“ nožiček miminka. Co nejčastěji si pokládejte miminko na břicho a nechte ho, ať se nožičkami pohybuje i v oblasti jizvy a podbřišku.

    Společně takto můžete odpočívat velkou část dne – vleže na zádech to pro vás bude nepříjemnější. Pokud je jizva čerstvá a hodně bolavá, můžete ji překrýt látkovou plenou složenou v několika vrstvách nebo kojicím polštářem.

  • Minimálně pro období šestinedělí platí, že by ženy neměly zvedat předmět těžší než je jejich miminko. Zvedání a přenášení těžkých předmětů vytváří zbytečný tah v jizvě a také zatěžuje břišní svaly – riziko zhoršení diastázy.

    Diastáza se týká až 60 % žen po porodu, po císaři je riziko ještě vyšší. Pokud máte v plánu něco zvedat ze země, vždy jděte do hlubokého dřepu v lehkém náklonu s rovnými zády. Lepší stabilitu vám zajistí širší postoj. Stejným způsobem se zase zvednete do stoje.

  • Při kašlání, kýchání či smíchu zatlačte dlaní do podbřišku a jizvu si tak „podržte“. Můžete se také předklonit nebo se z lehu posadit do sedu, bude to méně bolestivé.

    Pokud vás čeká delší cestování autem, podložte si bezpečnostní pás malým polštářkem nebo ručníkem.

    Neutlačujte jizvu v těsném oblečení ze syntetických materiálů. Kalhotky volte minimálně pro období šestinedělí speciální poporodní nebo ideálně žádné.

  • S první poporodní návštěvou fyzioterapeuta*ky není nutné čekat až do konce šestinedělí. Čím dřív svěříte péči o jizvu do rukou odborníka, tím lépe. Doporučujeme si najít fyzioterapeuta*ku se zaměřením na gynekologickou fyzioterapii, která zahrnuje také případné řešení diastázy či potíží s pánevním dnem po porodu.

    Fyzioterapeut*ka vás prohlédne, posoudí individuální stav vaší jizvy a navrhne vhodnou terapii na míru. Správně byste měla odcházet se spoustou informací o tom, jak se o svou jizvu starat a jaké masážní techniky provádět, aby se dobře hojila.

  • Po vytažení stehů můžete svou jizvu začít opečovávat vhodnými oleji, třeba ricinovým, třezalkovým, mandlovým nebo olejem tamanu. Tyto a mnohé další oleje jsme namíchali do olejového séra Císařovnám, které si můžete u nás na e-shopu a zároveň tím podpořit náš projekt.

    Nastavte si každodenní rutinu podle toho, co vaše jizva potřebuje a co je vám příjemné. Začít můžete stimulační sprchou, jemným třením froté ručníkem, následnou jemnou manuální masáží jizvy či dalšími uvolňovacíci technikami. Celý rituál zakončete promazáním jizvy několika kapkami oblíbeného oleje.

Pokud jste v porodnici nedostala informace o tom, jak o svou jizvu pečovat, doporučujeme vyhledat péči fyzioterapeuta*ky nebo komunitní porodní asistentky, která posoudí stav jizvy a navrhne terapii na míru.

PÉČE O JIZVU

Po šestinedělí a dál

Péče o jizvu by měla být v ideálním případě celoživotní záležitostí. Může se stát, že se při námaze nebo v náročnějším období jizva ozve i mnoho let po operaci. Říká si tím o pozornost, vědomý dech a dotyk.

  • Ke konci šestinedělí je vhodné se objednat na gynekologii na tzv. šestinedělní prohlídku. Gynekolog či gynekoložka s vámi probere aktuální zdravotní stav, pravděpodobně bude vyžadovat vaginální vyšetření nebo další testy.

    Je vhodné zkontrolovat také stav jizvy a případně doporučit další možnosti terapie. Někteří lékaři se ptají i na psychický stav a v případě potřeby mohou nabídnout doporučení psychoterapie.

    Svého gynekologa můžete požádat o vystavení žádanky na ošetření fyzioterapeutem, rehabilitačním lékařem nebo na návštěvu komunitní porodní asistentky.

  • Po šestinedělí si postupně začne sedat i váš porodní zážitek. Je v pořádku, pokud ho budete po několika měsících vnímat či vidět jinak než ihned po porodu. Pokud se po duševní stránce stále necítíte dobře, nedaří se vám porodní příběh zpracovat nebo vám vadí, že nevíte, proč k císařskému řezu došlo, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

    Vztah s jizvou a její přijetí má podle názorů mnoha odborníků souvislost s tím, jakým způsobem se bude po porodu hojit. O tom, jak zpracovat porodní trauma a smutek po porodu, jsme napsali samostatnou stránku.

  • V období šestinedělí začněte s dechovým cvičením a chůzí, postupně můžete přidávat cviky, které vám poradí fyzioterapeut. Návrat ke sportu je vhodné konzultovat právě s fyzioterapeutem, případně lékařem, pokud se během porodu nebo šestinedělí vyskytly zdravotní komplikace.

    V případě sportu je to velmi individuální, každá žena byla před otěhotněním a při těhotenství zvyklá na jinou intenzitu a druh pohybu. Poslouchejte své tělo a vyhněte se zejména silovému cvičení, které by namáhalo oblast jizvy a přímých břišních svalů.

  • Po šestinedělí se můžete také postupně vracet k intimnímu životu se svým partnerem či partnerkou, pokud máte chuť a cítíte se dobře. Není pravdou, že oblast pánevního dna či vaginálního svalstva zůstává po císařském řezu „stejná jako dřív“. Už samotné těhotenství představuje pro tělo velkou zátěž. Je naprosto normální, pokud je „tam dole“ něco jinak.

    Vlivem hormonálních změn po porodu a během šestinedělí bývá chuť na sex zpravidla nižší, spolu s péčí o novorozence bývá na partnerské chvilky navíc málo času. Jizva na bříšku může způsobit, že se nebudete před partnerem cítit tak přitažlivě, po porodu může být navíc velmi citlivá na jakýkoliv dotek či otřesy. Buďte k sobě proto laskavá a nenuťte se do ničeho, co vám nebude příjemné. Všechno má svůj čas.

Na co pozor?

Jizvu nedoporučujeme ošetřovat pomocí tlakové masáže a dalších invazivních metod, které mohou citlivou tkáň poškodit. Bohužel stále tyto metody kolují ve všeobecném povědomí jako vhodné způsoby péče. Kde je bolest, tlak a síla, tam se jizvy nehojí.

Tlaková masáž

Céčková masáž

Esíčková masáž

Nikdy není pozdě na to začít

Přestože je pro jizvu nejlepší, pokud dostane péči co nejdříve po porodu, výrazného zlepšení můžete dosáhnout i u jizvy, která na péči čekala měsíce nebo roky.

Doporučujeme začít návštěvou fyzioterapeuta*ky nebo porodní asistentky se znalostí terapie jizev a poté pokračovat každý den autoterapií jizvy.

CHCI OLEJOVÉ SÉRUM NA JIZVU

Jak vypadá dobře zhojená jizva?

Správně zhojená, fyziologická či jinak přirozená jizva je na pohled světlá, tenká, jednotná a splývá se svým okolím – nevyčnívá nad okolní kůží ani netvoří propad. Jizva nesvědí, netáhne a nezpůsobuje žádné přidružené obtíže.

Hojení jizev je z části ovlivněno genetickou výbavou, kvalitou provedení operace a také pooperační péčí, zejména tou v prvních dnech a týdnech po císařském porodu.

Ukázka dobře zhojené jizvy po císařském řezu

NEZAPOMĚŇTE

Estetická stránka je jen jedna část hojení. Důležitější než vzhled jizvy na kůži je zhojení tkáně v hlubších vrstvách.

Co když se jizva hned hezky nezhojí?

Kromě fyziologické jizvy rozlišujeme také tři typy atypického hojení.

  • Atrofické jizvy se vyznačují tím, že jsou viditelně propadné oproti okolní pokožce. Vlivem zánětlivých změn dochází ke ztrátě kolagenu, kvůli které se podkoží stahuje a jizva tak klesá hlouběji.

  • Keloidní jizvu poznáte tak, že přerůstá z oblasti původní rány do okolní zdravé kůže. Podobně jako hypertrofická jizva se může se oproti okolní pokožce „vyvyšovat“.

    Vzniká po zacelení rány (asi 3 měsíce po operaci) kvůli nadměrné tvorbě kolagenu. Je spojená s velmi nepříjemným svěděním a bohužel se nestává, že by se sama stáhla.

  • Hypertrofické jizvy vlivem nadměrné tvorby kolagenu viditelně vystupují nad okolní pokožku, ale zůstávají na ploše původní rány. Většinou se objeví v prvním měsíci po operaci a je velká šance, že se časem samy zmenší.

V případě atypického hojení jizvy doporučujeme vyhledat fyzioterapeuta*ku, který vám jizvu ošetří a doporučí další způsoby terapie.

Proč je důležité o jizvu pečovat?

  • Když žena o svou jizvu pečuje, tak je to vidět. Samozřejmě, že hojení ovlivňuje i naše genetická výbava, výživa či pohybové stereotypy, ale i pravidelná autoterapie a odborná péče se do vzhledu jizvy brzy velmi pozitivně propíšou.

  • Dobře opečovaná jizva nesvědí, neštípe a nebolí. Je uvolněná, pružná, světlá, splývá s okolní kůží a v žádném místě při pohybu netáhne.

  • Zdravá jizva je jizva bez srůstů. Právě srůsty způsobují různé přidružené obtíže pohybového aparátu, nejčastěji bolesti zad či kyčlí, ale také potíže s pánevním dnem a s nimi spojenou bolestivou menstruaci či potíže s otěhotněním. Špatně zahojená jizva může být také příčinou migrén.

  • Péče o jizvu je důležitá zejména tehdy, pokud v budoucnu plánujete další miminko. Zvlášť pak tehdy, pokud se chcete po předchozím císařském řezu pokusit rodit vaginálně.

„První pohled bolel asi nejvíc. Tak ona tam opravdu je… Pravidelná fyzioterapie a kontakt s miminkem mi pomohly jizvu přijmout. Ale nebylo to hned.“

Eva, císařovna

Jak si najít fyzioterapeuta?

Lektorka zdravého pohybu a autorka projektu CoreYoga® Anna Nováková vytvořila mapu odborné pomoci, ve které si můžete vyhledat odborníka na poporodní péči v okolí vašeho bydliště.

Na webu Péče po porodu najdete také další tipy o tom, jak se starat o tělo po porodu – vaginálním i císařském.

Olejové sérum Císařovnám na jizvy a strie

Olejové sérum Císařovnám na jizvy a strie

Olejové sérum Císařovnám 🌙

Vyrobené pro něžnou péči o vaši císařskou jizvu a strie. Ze 100% přírodních rostlinných olejů.

 Nejčastější otázky

  • Netlačte na sebe. Už tak toho máte na bedrech až až a je naprosto pochopitelné, že sžívání s tělem po porodu může nějakou dobu trvat. Čím dřív si však k jizvě na bříšku najdete cestu, tím dříve jí umožníte se lépe zahojit. Každá zkušená porodní asistentka vám řekne, že na jizvě je dobře vidět, jestli ji máte nebo nemáte ráda.

    První dny po císařském řezu bude jizva překrytá sterilním krytím, můžete tedy zatím oblast poporodního bříška prozkoumávat jemným dotekem a dechem. Po sundání krytí je dobré, abyste občas vy nebo váš partner jizvu pohledem zkontrolovali – zda nekrvácí, nehnisá nebo není příliš rudá. Pokud si něčeho takového všimnete, neprodleně o tom informujte svého lékaře nebo porodní asistentku.

    Císařská jizva je vaší jedinečnou vzpomínkou na narození vašeho miminka. Je a už vždycky bude vaší součástí a také důkazem, jak neuvěřitelné věcí jste pro své dítě schopná udělat. Pro to, abyste mu zařídila bezpečnou cestu na svět, jste podstoupila velkou břišní operaci a náročnou rekonvalescenci. Je na čase tělo opečovat za to, co zvládlo. A také ho pochválit, přijmout a pokusit se ho mít ráda – se vším všudy.

  • Převis nad jizvou může být důsledkem několika faktorů. Jedním z nich je samozřejmě přerušení tkání po operaci, kdy vzniklá rána či jizva bříško přetíná (nejčastěji) horizontálně v oblasti podbřišku. Dalším pak může být rozestup břišních svalů – diastáza, která se po porodu týká velké části císařoven. Ta se může postupem času sama stáhnout, případně ji můžete po porodu řešit vhodným cvičením.

    Převis může souviset také se zavinováním dělohy, která se během šestinedělí vrací téměř na svou původní velikost. Zavinování můžete podpořit úvazem za pomoci zavinovacího šátku či reboza. Po porodu může tělo vlivem podaných léků také zadržovat vodu, což se projeví právě v oblasti bříška. Zaměřte se proto na zdravý jídelníček a dostatečný příjem tekutin.

    Pokud vás převis nad jizvou trápí, neotálejte s návštěvou zkušeného fyzioterapeuta, který vám poradí, jak oblast jizvy správně ošetřovat, aby byly důsledky císařského porodu pro tělo co nejmenší. Pravděpodobně vám ukáže způsoby autoterapie jizvy, techniky zcitlivování kůže v okolí jizvy a také cvičení, které vám pomůže bříško správně aktivovat.

  • Ano. Pro ten vaginální i pro další císařský. Pokud si přejete znovu otěhotnět a třeba se i pokusit o vaginální porod, je zásadní technika šití (děloha by se měla šít ve dvou vrstvách) a také stav zhojení v hlubších vrstvách tkáně. Není až tak důležité, jak jizva vypadá na povrchu, ale jak je zhojená uvnitř.

    Masivní srůsty mohou na cestě za dalším miminkem způsobovat obtíže, proto se vyplatí péči o jizvu nezanedbat. Nikdy není pozdě na to zajít k fyzioterapeutovi, nechat jizvu zkontrolovat a začít se o ni starat. Péče by měla ideálně pokračovat i během dalšího těhotenství, protože vlivem rostoucího bříška jizva pracuje a je dobré, pokud zůstane pružná a pohyblivá ve všech směrech.

  • Pokud víte, že budete rodit císařským řezem, doporučujeme návštěvu fyzioterapeuta ještě před porodem. Naučíte se, jak o jizvu v prvních hodinách a dnech pečovat, takže se nestane, že se vlivem nesprávné instruktáže personálu v porodnici něco zanedbá.

    Před porodem se soustřeďte na kvalitní stravu obohacenou o vitamin C a dostatečný pitný režim. Hodně odpočívejte, zavinujte si bříško do šátku a nezapomínejte ani na pohyb, který vám dělá dobře.

    Vizualizujte si, jak vaše miminko přijde na svět a už teď si zkuste uvědomit, jak velká událost vaše tělo čeká. Myslete na to, že čím dřív se po porodu postavíte na nohy, tím dříve se budete cítit lépe. Pozitivní nastavení mysli dělá před porodem opravdu hodně.

Může se vám hodit

Máte další otázku ohledně péče o jizvu?  napiste@cisarovnam.cz a my informace na stránku doplníme. 

Obsah této stránky vzniknul ve spolupráci s porodní asistentkou Annou Kohutovou, která učení o terapii jizev předává také na odborných seminářích pro porodní asistentky a duly.