DOBRÉ VĚDĚT

Chci si najít svou porodní asistentku

Foto: Iveta Peterská

Kdo je porodní asistentka?

Potkat se s ní můžete v gynekologických ambulancích, porodnicích, centrech porodní asistence nebo u vás doma v rámci komunitní péče.

Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaná zdravotnická odbornice, která samostatně pečuje o ženy v období těhotenství, při porodu a po něm.

Jaké jsou kompetence porodní asistentky?

  • Porodní asistentka vede těhotenské poradny, během kterých kontroluje zdravotní stav ženy a plodu, a řeší s ní individuální dotazy a požadavky.

    Připravuje ženu na porod a příchod miminka pomocí konzultací či předporodních kurzů. 

    Podporuje zdravý průběh těhotenství.

    Poskytne podporu v náročné situaci, případně doporučí fyzioterapii, těhotenskou masáž nebo psychoterapii. 

    Podporuje ženy, které si prochází perinatální ztrátou.

  • Porodní asistentka má kompetence samostatné vést fyziologický porod, případně asistuje lékařům či ženě u císařského řezu. 

    Podporuje hladký a bezpečný průběh porodu pro ženu i její miminko.

    Pomáhá ženě ulevit si od bolesti či stresu.

    Podporuje poporodní bonding a první přisátí miminka.  

  • Podporuje hojení případného porodního poranění nebo jizvy, kontroluje zavinování dělohy a zdravotní stav ženy.

    Kontroluje stav novorozence a poskytuje poradenství v péči o něj. 

    Poskytuje laktační poradenství.

    Nabízí ženě pomoc se zpracováním porodního zážitku a bezpečný prostor pro sdílení jejích obav či trápení. 

    Zajistí zdravotní péči v případě ambulantního porodu a v případě potíží doporučí další odbornou péči.

V případě fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí mohou podle právních předpisů pracovat porodní asistentky v České republice samostatně bez odborného dohledu a indikace lékaře.

Komunitní porodní asistentka

Většina porodních asistentek v Česku pracuje v porodnicích a gynekologických ambulancích, kde pečují o klientky v rámci daného zařízení. 

Stejně jako v zahraničí i u nás funguje také tzv. komunitní péče, při které porodní asistentky pečují o ženy v režimu one-to-one. V praxi to funguje tak, že si žena během těhotenství najde komunitní porodní asistentku, se kterou se dohodnou na kontinuální péči. Společně se setkávají na těhotenských poradnách, jsou spolu během porodu a poté i v šestinedělí. 

Co mi kontinuální péče porodní asistentky přinese?

Spřízněnou duši, který vám bude po boku ve všech krásných i náročných situacích, které příchod miminka na svět přinášejí. 

Důvěryhodný zdroj informací, o který se můžete opřít. Porodní asistentky se pohybují v prostředí porodnic a pomohou vám se na porod připravit s reálnými očekáváními. 

Pohodovější těhotenství s individuální péčí zkušené ženy, která nejen že bude sledovat vývoj těhotenství po zdravotní stránce, ale poskytne vám také psychickou a fyzickou podporu

Hledáte svou porodní asistentku?

Na mapě porodních asistentek UNIPA si můžete najít komunitní porodní asistentku působící ve vašem okolí a oslovit ji ke spolupráci. 

Pokud v místě vašeho bydliště žádná porodní asistentka komunitní péči nenabízí, dejte o tom vědět odpovědným institucím

Porodní asistentka a císařský řez

Péči porodní asistentky můžete využít kdykoliv po porodu, během období kojení nebo v dalším těhotenství – ať už se chcete připravovat na vaginální porod po císařském řezu (VBAC) nebo na další císařský řez.

  • Každá porodnice má své vlastní postupy při císařském řezu, kdy má každý člen týmu svůj jasně zadaný úkol. Porodní asistentka tak může například pomáhat s předporodní přípravou (ovinutí nohou kompresními obvazy, zavedení močového katetru či desinfekce operační oblasti) nebo je ženě nablízku při podání anestezie.

    Během porodu může asistovat lékařům nebo být mentální podporou ženě a jejímu doprovodu. Po vybavení miminka pomůže zajistit bonding, ideálně v podobě položení nahého miminka na nahý hrudník ženy (skin-to-skin), případně pomoci s prvním přisátím.

  • Během pobytu na oddělení šestinedělí se pravděpodobně vystřídá více směn, během kterých se žena setká s několika porodními asistentkami. Ve spolupráci se sestrami z novorozeneckého oddělení pomáhají porodní asistentky ženám s kojením či péčí o miminko, samostatně pak kontrolují zdravotní stav ženy (tlak, teplota, očistky).

    Ženám po císařském řezu by měly nabídnout základní informace k péči o jizvu, v některých porodnicích toto řeší fyzioterapeut či lékař. Porodní asistentky pomáhají ženám po císařském řezu vstát a dojít si do sprchy, případně se starají o vyjmutí cévky či drenu a podávání medikace.

  • Propuštěním z porodnice pro ženy systémová poporodní péče v Česku končí. Pokud se nevyskytnou zdravotní obtíže (horečka, krvácení, intenzivní bolest), většinou ženu čeká pouze gynekologické vyšetření po skončení šestinedělí.

    Alternativou je služba komunitní porodní asistentky, při které porodní asistentka navštěvuje ženu v domácím prostředí. V současné době bohužel bez indikace lékaře nepokrývá tuto službu zdravotní pojištění – ženy si ji většinou hradí samy.

    S návštěvou v šestinedělí se pojí především kontrola stavu ženy a miminka po porodu, případně pomoc s kojením nebo péčí o novorozence. Porodní asistentka také sleduje průběh hojení jizvy po císařském řezu a poradí, jak o poranění správně pečovat.

    Demonstruje způsoby masáže jizvy a doporučí další formy terapie. Ukáže nové pohybové návyky, které jsou zásadní pro úspěšnou rekonvalescenci. Pomůže také se zpracováním zážitku z porodu, pokud nedopadl podle představ ženy – třeba v případě akutního císařského řezu.

  • Pokud další těhotenství probíhá fyziologicky, může žena docházet k porodní asistentce na pravidelné těhotenské poradny, ať už chce další porod prožít jakkoliv. Individuální péče porodní asistentky je skvělou investicí pro pohodovější těhotenství, porod i období po něm.

    Zejména tehdy, pokud chce žena po císařském řezu zkusit rodit vaginálně (VBAC), se vyplácí mít během těhotenství nablízku někoho, kdo ji v jejím přání podpoří. Porodní asistentky poskytují holistickou péči, která umožní ženě projít těhotenstvím s klidem a větším sebevědomím.

    Porodní asistentka může ženě pomoci v přípravě na VBAC, který má svá specifika. Stejně tak může ženě pomoci připravit si ty nejlepší podmínky pro laskavý císařský řez.

    Pomůže se zpracováním předchozího porodního zážitku a dodá sebedůvěru do dalšího porodu. Bude psychickou oporou v náročných situacích během těhotenství. Doprovodí ženu k dalšímu porodu a bude o ni pečovat i během šestinedělí, třeba i po ambulantním porodu.

Přestože doménou porodních asistentek je zejména fyziologický porod, jsou zároveň neodmyslitelnou součástí péče o ženy, které porodily císařským řezem

„Díky porodní asistentce jsem měla sílu to podruhé zkusit přirozeně. Věděla jsem, že u porodu budu mít někoho, s kým se dobře znám a kdo ví, co si přeju. Byla to díky ní krásná a posilující zkušenost.“

— Veronika, císařovna

MŮŽE SE HODIT

Jste v náročné situaci a nemůžete si péči porodní asistentky dovolit?

Nadační fond Propolis 33 nabízí finanční pomoc ženám, které si přejí péči komunitní porodní asistentky, ale životní situace jim to neumožňuje. Stačí podat žádost.

„Zatímco moje okolí se mnou po císaři vůbec neumělo mluvit, porodní asistentka přišla k nám domů, vyslechla si znovu celý můj příběh, podpořila mě a ujistila, že to nebyla moje chyba.“

— Alžběta, císařovna

 Nejčastější otázky

  • Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaný zdravotník. Do jejích kompetencí spadá zdravotní péče o ženu v období těhotenství, při porodu a po něm, stejně tak zajišťuje péči o novorozence a kojence.

    Oproti tomu dula není zdravotník, ženě poskytuje zejména psychickou a fyzickou podporu.

  • Pokud těhotenství a porod běží fyziologicky a vybraná porodnice umožňuje porodním asistentkám vést samostatně porod, pak ano. V momentu komplikací je přizván lékař, který ve spolupráci s porodní asistentkou a ideálně po diskuzi se ženou rozhoduje o dalším postupu.

  • Během těhotenství žena může s porodní asistentkou probrat všechny obavy a otázky, které v souvislosti s císařským řezem má. Porodní asistentka může také pomoci s výběrem respektující porodnice nebo zajištěním podmínek, které si žena při porodu přeje – přítomnost partnera během operace, bonding s miminkem či dotepání pupečníku.

    Během samotného porodu porodní asistentka buď asistuje lékařům nebo je oporou ženě a jejímu doprovodu. Po porodu následně pečuje o ženu a její miminko na oddělení šestinedělí.

  • Ať už žena porodila vaginálně či císařským řezem, poporodní péče ze strany porodní asistentky jí může pomoci prožít šestinedělí ve větším klidu a jistotě.

    Návštěva porodní asistentky v šestinedělí se odehrává v domácím prostředí a zahrnuje kontrolu zdravotního stavu ženy, porodního poranění, pomoc s péčí o miminko či laktační poradenství. V Česku bohužel tato péče není plošně hrazená ze zdravotního pojištění.

  • Ano. Zejména ty ženy, které za sebou mají traumatickou zkušenost z porodu císařským řezem, potřebují v dalším těhotenství intenzivní podporu ze strany pečujících odborníků. Kromě gynekologa to může být zejména komunitní porodní asistentka, případně i dula.

    Kontinuální péče porodní asistentky statisticky zvyšuje šanci na klidnější těhotenství a průběh porodu takový, jaký si žena přeje. Při pokusu o VBAC jsou validní informace a podpora ženy klíčové. V rámci kontinuální péče žena prochází individuální předporodní přípravou, porodní asistentka může doporučit další způsoby, jak tělo i mysl na porod co nejlépe připravit – třeba fyzioterapii nebo psychoterapii.

    Může také pomoci s výběrem porodnice, která je vaginálním porodům po císařském řezu nakloněná, či s přípravou porodního přání. V případě dalšího císařského řezu bude porodní asistentka ženě oporou, může pomoci zajistit bonding s miminkem a následnou poporodní péči.

Může se vám hodit

Máte další otázku ohledně porodní asistence? 
napiste@cisarovnam.cz a my informace na stránku doplníme. 

Obsah této stránky vzniknul ve spolupráci s UNIPA.